Serwis wykorzystuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, prosimy zapoznać się z naszą Polityką prywatności.

BIP

 


Jednym z wyznaczników poziomu życia mieszkańców, a także uwarunkowań aktywnego udziału mieszkańców w kreowaniu społecznego regionu, jest odpowiedni stan zdrowia. Istotne znaczenie mają w tym zakresie działania kształtujące prozdrowotne nawyki społeczności, zwiększające efektywność świadczeń profilaktycznych. Najwłaściwszym sposobem jest troska o zdrowie ludności oraz jej skuteczna prozdrowotna edukacja, realizowana na wszystkich jej poziomach.

Coraz częściej docenia się rolę sportu i aktywności fizycznej jako środek w funkcjonowaniu nowoczesnego społeczeństwa. Aktywność fizyczna jest jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania chorobom cywilizacyjnym. Szkodliwe zjawisko, jakim jest niska sprawność fizyczna wpływa na poziom zdrowia, a także ma wydźwięk społeczny i ekonomiczny. Aktywność fizyczna, przede wszystkim u ludzi w wieku średnim i starszych wydłuża ich życie, zapobiega przedwczesnej śmierci i poważnym chorobom. Aktywność ruchowa dorosłych, oprócz przyjemności z jej uprawiania, spełnia rolę profilaktyczną, pozwalając do późnej starości zachować sprawność fizyczną i wpływa korzystnie na zdrowie człowieka. Aktywność fizyczna jest jednym z podstawowych potrzeb, niezbędnych do osiągnięcia prawidłowego rozwoju fizycznego, psychicznego i społecznego. Wysiłek fizyczny o odpowiedniej częstości i intensywności, jest właściwym elementem kształtowania odpowiednio wysokiego poziomu wydolności fizycznej.  Szczególnie istotne jest wydaje się kreowanie aktywnego stylu życia społeczeństwa w którym zagrożenia cywilizacyjne są godne uwagi.